Przeczytane w 2018

Spódniczka ze starej podszewki
Urszula Ziober
wg wspomnień Janiny Janowicz


Bardzo poruszająca powieść, którą łyknęłam (dosłownie) przez dwa dni!
Jet to opowieść o słonecznych dniach na poznańskich Winogradach. O pełnej strachu podróżny w nieznane. O przeraźliwym zimnie, głodzie kazachskiego stepu. W końcu o nadziei.
Jest to historia ludzi, którym wojna zabrała wszystko i na zawsze zmieniła ich postrzeganie świata. Jest tu pokazana prawdziwa historia babci, ale to może być historia każdego z nas, prawdziwa, bolesna i piękna.
Są to spisane wspomnienia babci - Janiny, która mówiła, że wojna zabrała jej wszystko, zabrało dzieciństwo, młodość. I mimo, że historia zakończyła się szczęśliwe, to nigdy nie było już tak jak dawniej, przed zesłaniem na sześcioletnią zsyłkę do Kazachstanu. Świat, który znała babcia sprzed wybuchu II wojny, już nigdy nie powrócił. Pozostały tylko wspomnienia.



Paryż
Edward Rutherfurd


Jeszcze tak grubej księgi nie czytałam :) Ponad 900 stron.
Ale jakże wciągających, zwłaszcza pod koniec.
Poruszająca powieść o Paryżu, w której zostały przedstawione dzieje czterech rodzin: arystokratycznego rodu de Cugne'ów, szukających zguby rewolucjonistów Le Sourdów,  Blanchardów, których nie uchroni przed skandalem mieszczańska nobilność, oraz ciężko pracujących Gasconów o wybujałych ambicjach. Ich losy splataja się na przestrzeni dziejów, wieków poprzez zakazane związki, małżeństwa z rozsądku, pragnienie zemsty i śmertelne niebezpieczne tajemnice.
Bardzo mnie wciągnęła ta powieść, zwłaszcza w drugiej swojej części. Jednak trzeba ją czytać dość systematycznie, bez większych przerw i w skupieniu, bo autor wraca kilka razy do przeszłości poszczególnych rodów, nawet z okresu średniowiecza, chcąc w ten sposób nakreślić przeszłość poszczególnych rodzin.






Koniec i początek.
Manula Kalicka

Losy trzech kobiet uwikłanych w historię. Najpierw za wszelką cenę pragną przeżyć, a później na gruzach zbudować sobie nowe życie.
Jesienią 1944 roku w podwarszawskich Włochach spotykają się trzy młode kobiety: Irenka, przedwojenna tancerka kabaretowa, Zośka, studentka architektury i helenka, dziewczyna z kieleckiej wsi. Żadna nie ma już rodziny, więc trzymają się razem. Każda z nich skrywa dramaty z przeszłości, każda też usiłuje sobie na nowo ułożyć życie, najlepiej jak to możliwe.
Otaczająca je rzeczywistość nie jest łatwa. 
W tle poszukiwania zagarniętych przez Niemców dóbr, barwne i powojenne życie oraz galeria postaci: handlarze, lekarze, profesorowie, Rosjanie, NKWD i UB.
Historie, ludzie i zdarzenia, które opisuje autorka są prawdziwe, a w nie wpleceni zostają fikcyjni bohaterowie. 
Bardzo mi się ta powieść podobała, choć z uwagi na dużą ilość różnych innych rzeczy dość długo ją czytałam.




Ślub.
Nicholas Sparks

Wilson Lewis, dobrze prosperujący prawnik, ma siebie za przykładnego męża i ojca. Nie może zrozumieć, dlaczego stosunki z dziećmi i zoną układają mu się coraz gorzej - aż do chwili, gdy zapomina o dwudziestej dziewiątej rocznicy ślubu. Postanawia się zmienić, biorąc przykład ze swojego teścia, którego piękny związek trwał pięćdziesiąt lat. 
Tymczasem córka oznajmia, że w dniu, w którym przypada rocznica ślubu rodziców, planuje swój ślub.
Pełna humoru i zarazem bardzo romantyczna opowieść. Sama chciałbym doświadczyć tego, co Jane.

Strażnik tajemnic.
Kate Morton

W książce akcja przeplata się w atmosferze lat 30., 60. i współczesności, a tajemnice i zbrodnie łączące te odległe czasy bledną przy stopniowo odkrywanej tajemnicy miłości...
Rok 1961. W angielskiej posiadłości 16 letnia Laurel wymyka się z uroczystości rodzinnej i kryje w domku na drzewie. Tam staje się świadkiem strasznej zbrodni, która położy się cieniem na całym jej życiu. Odtąd zawsze będzie zadawać sobie pytanie, kim tak naprawdę jest jej piękna, uwielbiana matka, kim była w przyszłości.
Rok 2011. Pięćdziesiąt lat później Laurel jest znana aktorką mieszkającą w Londynie. Spotyka się w domu rodzinnym z rodzeństwem by świętować dziewięćdziesiąte urodziny matki. Niespodziewanie powraca przeszłość i Laurel zdaje sobie sprawę, że to ostatnia okazja na poznanie prawdy.



Pierwsza kawa o poranku.
Diego Galdino

Książka nie rzuciła mnie na kolana, ale jak już zaczęłam, to jakoś dobrnęłam do końca.
Massino Tiberi niedawno przekroczył trzydziestkę. Jest właścicielem małego baru na  rzymskim Zatybrzu i jeszcze nigdy tak naprawdę nie zakochał się na poważnie. Nie cierpi z tego powodu, a towarzystwa dotrzymują mu stali i wierni klienci. Wszystko jest pod kontrolą, aż pewnego dnia do baru wkracza zielonooka piękność i po francusku prosi o czarną herbatę z dodatkiem róży. 



Ostatni sekret Deverillów.
Santa Montefiore

Tym razem mamy rok 1939. Ludzie żyją w pokoju odkąd zakończyła się Wielka Wojna. W rodzinie Deverillów wiele się zmieniło i na scenę wchodzi nowe pokolenie. 
Martha Wallace przyjeżdża do Dublina w celu odszukania swoich korzeni, konkretnie swojej biologicznej matki.  Zakochuje się w JP Deverillu. Niebawem odkrywa, że jej matka pochodzi z tej samej miejscowości co JP. Los Marthy zdaje się być przesądzony. 
Bridie Doyle, teraz już właścicielka Castle Deverill, usilnie stara się uczynić zamek swoim domem. Ale jej ekstrawagancki mąż ma inne plany. Drogi małżonków rozchodzą się
Kitty Deverill, pogodzona z losem, wraz z mężem Robertem wychowuje dwójkę dzieci. Jej dawny kochanek Jack O'Leary okazuje się być już zajęty.



Dziewczęta z Castle deverill.
Santa Montefiore

Jest rok 1925. Wojna dawno się skończyła, lecz przyniosła duże straty. Uwielbiany od setek lat Castle Deverill został zniszczony w pożarze. Młoda i lekkomyślna Celia Deverill postanawia odbudować zamek. Na szczęście dobrze wyszła za mąż i jest dostatecznie bogata, by to uczynić.
Nad Deverillami jednak zbierają się znowu ciężkie, ciemne chmury. W 1929 roku załamuje się rynek finansowy i wszystko, co miało być pewnikiem staje się wielka niewiadomą.



Pieśni o wojnie i miłości.
Santa Montefiore


Akcja rozpoczyna się w zachodniej Irlandii w hrabstwie Cork w 1900 roku. W tym czsie na świat przychodzą trzy dziewczynki: Kitty Deverill - ognistoruda córka anglo-irlandzkich dziedziców zamku, Bridie Doyle - córka irlandzkiej kucharki i Celii Deverill - ekstrawagancka angielska kuzynka Kitty. 
Dziewczynki wspólnie dorastały, spędzały czas, bawiły się w otoczeniu bajecznego starego majątku - Castel Deverill. Ich życie jednak zostaje zaburzone, zagrożone, gdy na tereny irlandzkiej ziemi wkracza walka o niepodległość. 
Przyjaźń dziewczynek w końcu wydaje się być przeszłością, ponieważ naznaczyła ją zdrada oraz utrata dotychczasowego życia, a one same znalazły się w różnych zakątkach świata. Jednak coś je łączy: gorąca i nieprzemijająca tęsknota za Castle Deverill i zwiazane z nimi wspomnienia.



Nawet szarość jaśnieje.
Zdzisław Józef Kijas

Powieść o niezwykłej Marii Luizie Merket oraz osobach, których życie zmieniło się po spotkaniu z założycielką Zgromadzenia św. Elżbiety. Autor przenosi czytelnika do XIX-wiecznego prowincjonalnego miasteczka, a bogate koleje życia głównej bohaterki umieszcza w szerokim kontekście historycznym ówczesnej epoki. 
W mistrzowski sposób ukazane są w powieści realia życia najuboższych, środowisko w jakim przyszło im walczyć o każdy dzień, przeciwności, z jakimi się mierzą i samotność w tłumie, jaka przeżywają na co dzień.


Tam gdzie rodzi się życie.
Zdzisław Józef Kijas

Historia czterech niezwykłych kobiet Klary Wolf, Marii Luizy Merket, Matyldy Merket oraz Franciszki Werner, które przyczyniły się do powstania w 1842 r. Zgromadzenia Sióstr  św. Elżbiety. 
Książka oddaje hołd tym czterem kobietom, które poświęciły  swoje życie setkom ubogich, chorych i opuszczonych ludzi, czyniąc wszystko, by ulżyć ich cierpieniom, niosąc bezinteresowną pomoc. 
Towarzysząc niezwykłym bohaterkom powieści w ich trudnej, ale jakże pięknej drodze życia, mamy szansę przypomnieć sobie co naprawdę ma dla nas realną, niepodważalną wartość.


Spragnieni nieba.
Rodzice św. Teresy z Lisieux
ks marek Wójtowicz SJ

To oni wychwali św. Tereskę od Dzieciątka Jezus. TA książka to fascynująca opowieść o życiu świętych Ludwika i Zelli Martin. Ich przykład, szczególnie wyrazisty podczas kryzysu w rodzinie, pokazuje jak wielkim powołaniem jest małżeństwo chrześcijańskie. Nie tylko ze względu na przekazywanie wiary dzieciom, ale przede wszystkim na wspólną, małżeńską drogę świętości.



Słodka zemsta
Nora Roberts

Adrianne, słodka córka arabskiego szejka, od lat obmyśla zemstę na człowieku, który kiedyś skrzywdził jej matkę. Postanawia z pałacu wykraść dumę jego kolekcji, najcenniejszy klejnot świata. Jednak skarbiec jest pilnie strzeżony. Nie ma jednak na świecie skarbca, którego ona by nie otworzyła. Jest ona bowiem seryjna złodziejką bardzo cennej biżuterii. Spotyka tajemniczego, uroczego mężczyznę, któremu chce powierzyć swoją tajemnicę. Niestety nie wie, jak bardzo tym ryzykuje.



Święte grzechy
Nora Roberts

"Grzechy są jej odpuszczone" - taki napis widnieje na karteczkach, które pozostawia na  zwłokach, na ciałach zamordowanych kobie nieznany seryjny morderca. Policjantowi z wydziału zabójstw ma pomagać w śledztwie Tess Court, która ma stworzyć portret psychologiczny sprawcy. Jest to niezwykłe wyzwanie dla młodej lekarki psychiatrii.
Kobieta sporo ryzykuje, bo sama staje się celem zabójcy "Księdza".
Czy tym dwojga ludziom uda się wygrać  z czasem?
Pełna napięcia książka, wiec bardzo szybko się ją czyta.



Świadek
Nora Roberts

Elizabeth Fith, niezwykle inteligentna,posłuszna i pilna szestanstolatka, żyje według zasad ustanowionych przez zimną, apodyktyczną matkę.
Pewnego dnia dziewczyna postanawia się jej przeciwstawić. Razem z koleżanką decyduje się na wypad do nocnego klubu, gdzie poznaje uroczego, młodego mężczyznę, mówiącego z rosyjskim akcentem. Ten zwabia je do swego domu. To wydarzenie zmienia jej całe życie.
Dwanaście lat później ukrywa się pod fałszywym nazwiskiem w maleńkim miasteczku na południu. Wzbudza zainteresowanie miejscowego szefa policji. Zdaje sobie sprawę, że dziewczynie potrzebna jest ochrona. Ale czy na pewno jest w stanie to zapewnić?
Pełna napięcia powieść. Polecam.


Jestem żoną szejka
Laila Shukri

Poruszająca opowieść Polki, która wyszła za mąż za jednego z najbogatszych Szejków.

Laila Shukri przerywa milczenie i opowiada o swoim tajemniczym życiu. Kim była, zanim zaczęła pisać książki? Jak została zoną szejka? Jak dziś wygląda jej życie?

Amerykańska firma farmaceutyczna otwiera filię w Dubaju. Isabelle wraz ze swoja przyjaciółką wyjeżdża na zagraniczny kontrakt. Tam szybko zwraca na siebie uwagę bogatego szejka Zjednoczonych emiratów Arabskich, za którego, mimo sprzeciwu rodziców, odradzania przyjaciół, wychodzi za mąż.
Czy przestroga matki okaże się prawdziwa?
Jak wygląda zycie żony szejka?
Czy istnieje granica luksusu?
opowieść o tym, jaką cenę trzeba zapłacić, żeby kochać, pisać i pozostać sobą w dalekim kraju i zupełnie obcej kulturze.

Tę pozycję, podobnie jak poprzednia, pochłonęłam bardzo szybko (obie w miesiącu styczniu, ale trochę z opóźnieniem opisuję).




Byłam służącą
w arabskich pałacach
Laila Shukri

Wstrząsająca historia biednej hinduski.

Opowieść o Bibi Shaik, jednej z milionów służących w bogatych krajach Zatoki Perskiej., żyjącej w systemie współczesnego niewolnictwa.
Laila Shukri wysłuchała jej historii, aby móc opowiedzieć ją całemu światu.
Dziesięcioletnia Bibi zostaje wysłana przez swoją matkę do pracy do Kuwejtu. Pracując o swojego pracodawcy traktowana jest jest niewolnica. Jest całkowicie od nich zależna. Oni decydują o jej całym życiu.
Opisane fakty szokują Europejczyków.
Mnie też.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz